VI-TPNL-32L
Skip to main menu Skip to main content Skip to footer
VI-TPNL-32L
Clear-Com Marketing
VI-TPNL-32L
V-Series Iris 32-key 2RU Lever Panel for Trilogy Mercury
Keypanel
  • Lever
  • 12 or 32 Keysets with Level control
  • 10 Character High Brightness Display with volume bar and a tally light
  • Headset or hands-free support with speaker and mic
Connectivity - Local
  • External Inputs & Outputs
  • Second Headset
  • Hot Mic Output
  • Main Line Level Output
  • Logic GPIO
Connectivity - System
  • Direct Connection*
Eclipse Digital Matrix System
  • Channel, Group, IFB, Interface, Control,  Telephone
  • Separate Talk/Listen Key Assignment
  • Key Stacking
  • Shift Pages
  • Latin (vertical or horizontal), Cyrillic, Hangul, Kanji, Katakana and Arabic fonts
  • Fast Key & Local Assignments
*Eclipse features
Previous Article Radio Interface Board (RIB) (700-16-03)
Next Article CC-70
Print
8242 Rate this article:
No rating
Item Code
VI-TPNLB-32L-X7: 32 Key, 7 pin XLR-M Hdst 2RU with RJ45-RJ45 Cable Only
VI-TPNLB-12L-X7: 12 Key, 7 pin XLR-M Hdst 1RU with RJ45-RJ45 Cable Only
Optional Parts
110/100: Gooseneck Microphone – 3.9” (10 cm)
110/340: Gooseneck Microphone – 13.4” (34 cm)
110/490: Gooseneck Microphone – 19.3” (49 cm)
Technical Specifications Left
Keysets
Hardware Options
  • Lever: Lever Talk & Listen key with level control buttons per Keyset
Connectors
Keypanel
Headset: 4-pin XLR-M (X4), 5-pin XLR-F (X5), 7-pin XLR-M (X7 – 2 PTT Paralell with GPI 1-2)
Gooseneck Mic: 3-pin Tuchel
Auxiliary Audio: (1) DB25M (Headset 2, External I/O 1 & 2, Main Out, Hot Mic Out)
GPIO: (1) DB25F (4 GPI, 2 GPO)
USB: Type A (Front, Rear)
Analog: (1) RJ45
DC Power Connector: KPJX-4S-S
Grounding Screw: Terminal
Controls and Indicators
Front Panel
Keypanels:
Keysets as per panel variant
(1) Mic mute Button
(1) Headset/Gooseneck Mic Input Select Button
(1) Menu Access Button
(1) Shift Page Button
(1) Numerical Keypad – 2RU only
(4) Function Keys – 2RU Lever only
(1) Main Level Control
 (1) Aux Level Control
Microphone
Input Type: Dynamic/Electret – Selectable
Microphone Voltage: 5V
Frequency Response: 150Hz to 20kHz ±3dB
Impedance (Electret): 1700 Ω +/- 10%
Impedance (Dynamic): 1000 Ω +/- 10%
Microphone
Earphone Impedance: >= 32Ω
Output: 75mW into 50Ω @ <1% THD
Loudspeaker
Frequency Response: 40Hz-20kHz +/- 3dB
4-Wire Aux Line Level Interfaces
Transformer balanced input and output
Input:
Nominal Level: 0dBu
Maximum Level: +18dBu
Frequency Response: 30Hz to 22kHz ±3dB
Noise: <-70 dBu RMS
THD: <0.02% @ 1kHz
Impedance: >= 120KΩ
Output:
Nominal Level: 0dBu
Maximum Level: +18dBu
Noise: <-70 dBu RMS
THD: <0.02% @ 1kHz
Impedance: <=50Ω
Technical Specifications Right
Logic Inputs – GPI
See Host System for configuration options
Input: 4
Style: Opto-Isolated
Input Voltage Range: 4 - 30V DC or AC
Input Current: >=10mA required
Logic Outputs – GPO/Relay
Style: SPDT / Power Relay
Normalized: Open or Closed, separate pins
Switching Voltage (Max): 24V DC
Switching Current (Max): 250mA
Power
DC Power Input:
Voltage: 12V DC ± 5%
Current (Max): 5A
 Power (Max): 60W
BTU (Max): 205 BTU/hr
Input Power Connector: KPJX-4S-S
This unit is powered via DC input using:
AC Adapter - Inline:
Type: PSU-EXT-002 (supplied)
Input Voltage Range: 100 - 240V AC
Input Frequency Range: 50 - 60Hz
Input Power Connector: IEC-C14
Output Voltage: 12V DC ± 5%
Output Current (Max): 5A
Output Power (Max): 60W
Output Power Connector: KPPX-4-P
Ground: Isolated
Environmental
Operating: +32º – +113º F (0º – +45º C)
Storage: +32º – +158º F (0º – 70º C)
Humidity: 20-90%, Non-Condensing
Dimensions
1RU
19 x 1.72 x 4.62in (WxHxD)
(483 x 43.6 x 117mm)
2RU Lever
19 x 3.47 x 4.54in (WxHxD)
 (482.6 x 88.1 x 115.3mm)