FSII-TCVR-19
Skip to main menu Skip to main content Skip to footer
FSII-TCVR-19
FSII-TCVR-19
FreeSpeak II 1.9GHz Transceiver
  • Uses existing FSII base, E-QUE-HX cards, and FSII splitter hardware
  • Supports 5 FSII-BP19 or FSIC-BP19 beltpacks per FSII-TCVR-19 transceiver
  • Supports systems with up to 65-90 beltpacks when mixed with FSII-24-TCVRs
  • Green LED status indicator on top and bottom
  • Mic stand or wall mount orientation (metric and imperial threads)
  • IP53 rating for wet and dusty conditions
Print
45826 Rate this article:
2.3
Item Code
FSII-TCVR-19-US: Active Antenna approved for use in USA and Canada
FSII-TCVR-19-EU: Active Antenna approved for use in the EU
FSII-TCVR-19-J: Active Antenna  approved for use in Japan
FSII-TCVR-19-LA: Active Antenna approved for use in Argentina
FSII-TCVR-19-B: Active Antenna approved for us in Brazil
FSII-TCVR-19-TW: Active Transceiver  approved for Taiwan
FSII-TCVR-19-CH: Active Transceiver for use in Chile
Technical Specifications Left
Frequency Spectrum
USA, Canada, Mexico: 1920-1930MHz (5 Channels)
Transceiver Range Output Power: 100mW
Transceiver Range Output Power: 250mW
Japan: 1893-1906MHz (6 Channels)
Argentina: 1910-1930MHz (10 Channels)
Brazil: 1910-1920MHz (10 Channels)
Chile: 1910-1930MHz (10 Channels)
Transceiver Range Output Power: 70mW
Taiwan: 1880-1895MHz (8 Channels)
Modulation: GFSK, TDMA frame 10ms Full and Long slot
Output: (EU/Russia) 10dBm average, (US): 18-20dBm
Technical Specifications Right
Environmental
IP53 water and dust resistance
Operating: 32º-125ºF (0º-50ºC)
Storage: 32º-150ºF (0º-70ºC)
Humidity: Between 20% and 90%, Non-Condensing
Dimensions
6.75 x 5.5 x 2in (HxWxD)
(173 x 134 x 52mm)